100. YIL GIDA TOPLULUĞU

Neden Gıda?
– Çünkü her gün tüketiyoruz.
– Tüketici olarak adil olmayan bir üretim-tüketim sisteminin aktörleriyiz.
-Doğal ve adil gıdanın üretim ve tüketim süreçlerinin yaşamın sürdürülebilirliği için öneminin farkındayız.
-Tükettiğimiz gıdaların üretim süreçlerinden uzaklaşmamız köy-kent; doğa-insan arasında ilişkisiz, yabancılaşmış, kopuk bir hal oluşturdu.
Neden Gıda Topluluğu Kurmak istedik?
-Dünya ve ülke gündemi hakkında pek de olumlu olmayan düşüncelerimiz, tespitlerimiz var.
-Bunun yalnızca bizim dışımızdaki nedenlerine odaklanmaktan, problemi dışsallaştırıp nedenleri üzerine konuşmaktan yorulduk. Bir şeyler yapmanın zamanı bizce artık geldi.
-Tükettiğimiz gıdanın üretim süreçlerini ve bu süreçlerin tüketici olarak bizi ve üreticiyi nasıl etkilediğini bilmek ve bu ilişkiyi değiştirmek istiyoruz.
-Değiştirebileceğimiz şeyler var ama bunu yapmak için beraber olmaya ihtiyacımız var.
-Farkındayız belki ama tek başımıza tüketim alışkanlıklarını değiştirmek zor olabiliyor.
-Çünkü Migros ve Bim her yerde peki adil gıda nerede; buna beraber ulaşmak istiyoruz.
Peki, Gıda Topluluğu da nedir?
Üretim ve tüketim süreçlerinde doğanın ritmine, içinde yaşayan canlıların varlığına saygılı bir yaklaşımın oluşturulması niyeti ile üretilen ve türetilen adil gıdaya dair derdi olan insanların bir araya gelerek bu gıdaya ulaşmanın yollarını aradığı, üreticisinden haberdar olduğu, bu konularda beraber derinleştiği, türettiği topluluklar denebilir.
İki farklı türü vardır fakat bunlar pratikte iç içe geçebilir pek tabii.
• Topluluk destekli tarım uygulamasında bir grup tüketici belirli bir üretici grubunu değişik şekillerde desteklemekte (teknik olarak üretim bilgisi temin etmek, planlamaya yol göstermek, ön ödeme yapmak, satın alma garantisi vermek vb.) ve üreticilerin ekolojik tarım ya da doğal tarım yöntemleri ile ürettiği gıda ürünlerini satın almaktadır.

Kaydet

0 Yorum

Bir İçerik Gönder


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir.

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

Paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsin. Evet! Yapabilirsin! (Bu esnada arkada Eye Of the Tiger çalmaktadır.)

Shares
Araç çubuğuna atla