🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Antropoloji, Ekoloji ve Anarşizm

Yazar: Brian Morris
Çeviri: Baran Karsak

Tanıtım Metni:

Anarşist antropolojinin en önemli isimlerinden Brian Morris’in uzun yıllara yayılan makalelerinden oluşan bu derleme antropoloji, ekoloji ve anarşizm arasındaki yakın bağlar üzerinden hem insan öznesinin toplum ve doğayla ilişkisini hem de anarşizmin düşünsel ve politik düzlemde ortaya çıkış biçimlerini inceliyor.

Morris yardımlaşma, medeniyet, karşılıklılık, hâkimiyet, maneviyat, bireycilik, kimlik gibi insan öznesinin toplum ve doğayla ilişkisinin temel meselelerini avcı toplayıcı toplumlardan günümüze dek ele alırken sosyal bilimlerin farklı alanlarından konuyla ilgili belli başlı tartışmaları ve yapıtaşı metinleri analiz ediyor.

“Brian Morris’in derin ekolojiyi hedef alan sıradışı eleştirisine ekleyebileceğim çok az şey var… İsabetli olduğu kadar içgörülü… Yazılarını eğitici bir deneyim olarak gördüm.”

Murray Bookchin

Kitaptan Alıntılar

“Şu an bir ‘kriz’ veya epistemolojik ‘kargaşa’ diyebileceğimiz bir dönemden geçiyoruz. Çünkü postmodernizm başka kültürleri araştırmanın meşruluğunu sorgulayarak antropolojinin üzerinde yükseldiği temelleri ciddi biçimde sarsmıştır.”

“Spiritüalizm hangi türde olursa olsun (teizm, çoktanrıcılık, animizm, mistisizm) ‘katı’ ve dogmatik şekilde laiklik ve ekoloji karşıtı bir ontolojiyi beraberinde getirir.”

“İktidar nüfuz anlamına gelebilir; örneğin para ödülleri ya da mantıklı savlarla veya kişinin itibarının da yardımıyla onu ikna etmekte olduğu gibi. İktidar zorlama, yani ima yoluyla ya da açıktan zarar verme tehdidi anlamına da gelebilir. Ancak şu kesindir ki iktidar her tür toplumsal grubun bünyesinde bulunur. Bu nedenle anarşistlerin sorduğu soru düzen ve yapının var olup olmaması hakkında değil, ne tür bir toplumsal düzenin var olması ve böyle bir toplumun kaynaklarının ne olması gerektiği hakkındadır. Aynı şekilde anarşistler iktidarı yok etmeyi amaçlayan hayalperestler de değildir; insanlık halinin özünde iktidarın olduğunu bilirler.”

“Mevcut ekolojik krizle ilgili dikkat çekici olan, bu krizin daima dini bir metafizik üzerinden yorumlanmasıdır. Buradan hareketle çevre sorunları adeta bir kıyametle yüz yüzeymişiz gibi anlatılır. Bu mahşer günü senaryosunda, insanların doğaları gereği çevreye karşı yıkıcı oldukları fikri ilk günahın yeni bir yorumu olarak aktarılır. (…) Müdahale etmemiz gereken ciddi ekolojik sorunların olduğu elbette doğrudur. Ancak felaket tellallığının ötesine geçmeyen kıyamet senaryolarına gerek yoktur.”

ANTROPOLOJİ, EKOLOJİ ve ANARŞİZM HAKKINDA

“Birçok yeni fikirle dolu fevkalade özgün bir eser. Antropoloji, çevresel düşünce ve anarşizme büyük katkı yapan makaleler toplamı olan bu kitabı büyük bir ilgi ve hayranlıkla okudum.”

Andrej Grubačić

“‘Anarşist antropoloji’ yokken Brian Morris vardı. Bu derleme, en beklemediğiniz yerde anarşist perspektifi devreye sokan korkusuz bir öncünün çalışmasını gözler önüne seriyor.”

Gabriel Kuhn

“Brian Morris’in derin ekolojiyi hedef alan sıradışı eleştirisine ekleyebileceğim çok az şey var… İsabetli olduğu kadar içgörülü… Yazılarını eğitici bir deneyim olarak gördüm.”

Murray Bookchin

Yayıma Hazırlayan: Arif Yıldız
Son Okuma: Çiğdem Artık
Kapak Tasarım: Deniz Akkol
Kapak Türü: Ciltsiz
Kâğıt Türü: Kitap Kâğıdı
Basım Tarihi: Mart 2018
Sayfa Sayısı: 328
Boyut: 13,5 cm x 19,5 cm
ISBN: 9786055029722


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla