Bizi Kim Doyuracak?

Ortak bir çalışmayla Türkçe’ye çevirip grafiklerini uyarladığımız “Bizi Kim Doyuracak?” PDF kitapçığı çıktı. Orijinal yayın: “Who will Feed Us?” ETC Group, 2017.

Kitapçık, endüstriyel gıda sistemi ile küçük ölçekli çiftçiliğin (köylü gıda ağının) verilere dayalı bir karşılaştırmasını sunuyor. Gezegendeki yaşam sistemlerine ve sosyal yapılara ağır bedeller ödeten, krizler yaratan, Covid-19 pandemisiyle birlikte kendi ürettiği krizlere karşı dayanıksız olduğu da oraya çıkan endüstriyel gıda sistemiyle ilgili çarpıcı veriler bulacaksınız.

Endüstriyel gıda zincirinin tarımsal kaynakların %75’inden fazlasını kullanarak dünya nüfusunun %30’undan daha azına yiyecek sağladığını, oysa köylü tarımının kaynakların %25’inden daha azını kullanarak dünya nüfusunun %70’inden fazlasını beslediğini biliyor muydunuz?

“Bizi Kim Doyuracak?” kitapçığı, şimdi olduğu gibi gelecekte de gıda güvencemizi sağlayacak olanın, gezegeni ekolojik ve sosyal krizlerden koruyacak olanın şirket tarımı ve pazarlama zincirleri değil, küçük ölçekli agroekolojik üretim ve dağıtım ağları olacağını açıkça belgeliyor.

KİTAPÇIĞA (PDF) ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN”

 

Künye
Yayına Hazırlayanlar: ETC Group
Türkçeye çevirenler: Özgürel Başaran, Ceyhan TemürcüSayfa ve görsel uyarlaması: Ayşe Gökçe Bor
Baskı: 3. Basım 2017
https://www.dortmevsimekoloji.org/bizi-kim-doyuracak/

Kitabı tam ekran okumak veya indirmek için linki ziyaret edebilir. Ya da hemen aşağıda EkoHarita üzerinden kitabı okuyabilirsiniz.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest