Cansuyu

2013 – Türkiye

“Cansuyu, Denizli Orman Bölge Müdürlüğünün  ormanlarda yaptığı cansuyu havuzlarını konu alan bir doğa belgeseli.
Cansuyu havuzları,  2009 yılında  Denizli Orman Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan  “yaban hayatını canlandırma ve kuşlara cansuyu”  projesi kapsamında, kurak sahalarda  inşa edilmeye başlandı.
Belgesel için, çok sayıda cansuyu havuzuna sahip olan Bozdağ,   çekim mekânı olarak  seçildi.  Bu seçimde  Bozdağ’ın Denizli yöresindeki en kurak sahalardan biri olması etkili oldu.
Ön hazırlıklardan sonra 2011 Eylül ayında ilk çekimler gerçekleşti. 14 gün süren bu çekimlerden sonra  görüntüler değerlendirildi.
Yeni hazırlıklar ı takiben  2012 Temmuz ayında 7 gün süren ikinci dönem çekimleri yapıldı.
Belgeselin son çekimleri ise 2013 Mart ayında 4 gün sürdü.
Cansuyu belgeseli,  bu havuzların ekosisteme olan etkilerini inceliyor. Havuzlara gelen  kuş türlerinin  davranışları, bu kuşların havuzları nasıl kullandıkları, havuzların çevresinde görülen diğer canlılar, yöre halkının bu havuzlar hakkında neler düşündüğü gibi pek çok konuyu bu belgeselde izleyebilirsiniz.”

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest