🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Çiftçiler İçin Mini El Kitabı: Sürdürülebilir Mini Çiftçilik(Biyo-yoğun Yetiştiricilik)

Yazan: Margo Royer – Miller

Dünyanın dört bir yanında pek çok topluluk, aile ve birey hayatta kalmak ve sağlıklı yaşamak için gereken gıda ve besinleri sağlamanın yollarını arıyor. Bu el kitabı, GROW BIOINTENSIVE/ GB® adını verdiğimiz Sürdürülebilir Mini Çiftçilik yöntemi hakkında basit ve eğitici bir yayındır. Bu, toprağı zenginleştirerek gezegenimizi yeniden canlandırmaya yardımcı olan, konvansiyonel yöntemlere göre daha küçük alanlarda daha fazla mahsul üreten, su, organik gübre ve biyolojik böcek kırıcı (pestisit) kullanımını asgariye indiren bir gıda yetiştirme yöntemidir. Tarım arazilerinin uzun vadeli sürdürülebilirliğini gözetir ki gıda üretimi nesiller boyu devam edebilsin. GB, sizin, ailenizin ya da topluluğunuzun aradığı çözümün bir parçası olabilir.
Bu el kitabını okur ve GB’yi uygularken, bu yöntemin üzerine kurulu olduğu ve onu güçlendiren şu temel hususları lütfen göz önünde bulundurun:
1. GB, Yeryüzü’nün doğal döngüleriyle işbirliği yaparak ekilen alanda ve çevresinde denge ve çeşitlilik yaratır.
2. GB yönteminde yetiştirme sisteminin sağlık ve üretkenliğini artırmak için gözlem yapmak ve tekrarlanan örüntüleri tespit etmek gerekir.
3. Yerel çiftçiler önemli bir bilgi kaynağıdır.
Bir çiftçi ya da bahçıvan olarak aileniz, topluluğunuz ve dünya için önemlisiniz! Herkesin besleyici gıdalar yemeye ihtiyacı vardır ve o gıdayı siz üretiyorsunuz. Torunlarımız da gıda üretebilmek için sağlıklı topraklara ihtiyaç duyacaklar. Gelecek nesiller için yeryüzüne iyi bakmalıyız. Çiftçiler aynı anda hem gıda yetiştirmek hem de toprağa iyi bakmanın bir yolunu bulmak zorundalar.
Not: Bu el kitabı, kendine ister çiftçi ister bahçıvan ya da üretici desin, gıda yetiştiren herkes için yazılmıştır. Kolaylık ve tutarlılık amacıyla biz kitap boyunca “çiftlik” ve “çiftçi” kelimelerini kullanmayı seçtik. Ölçeği ne olursa olsun tüm yetiştiricilerin insanlığın beslenmesine katkı sunduğunu kabul ediyoruz.
GROW BIOINTENSIVE
Sürdürülebilir Mini Çiftçilik yöntemi, çiftçiye aynı anda hem sağlıklı gıda üretmek hem de
toprağa iyi bakmak için yol gösterecek sekiz ilkeden oluşmaktadır. Bu ilkeler bitkilerin doğada nasıl büyüdüklerinden ilham almakta, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gıda üretim sistemi yaratmak için doğal süreçlerin kullanılmasına dayanmaktadır. İyi uygulanmış bir GB çiftliği dışarıdan hiçbir girdiye ihtiyaç duymayan kapalı bir sistem haline gelerek sürdürülebilirlik durumuna yaklaşır VE toprağı ve ekosistemi besleyerek kendi kendini sürdürebilir hale getirir.
Bir GB çiftliği uzun vadede, nesiller boyu canlı ve üretken kalacak ve anıtsal bir
başarı olacaktır!
GROW BIOINTENSIVE’in sekiz ilkesi şunlardır:
1. Derin Toprak Hazırlığı
2. Kompost Yapımı
3. Yoğun Ekim
4. Kardeş Bitkiler
5. Karbon Çiftçiliği
6. Kalori Çiftçiliği
7. Açık Tozlaşan Tohumlar
8. Bütüncül Sistem Yöntemi
Çiftliğinizi, bugün ve gelecekte, aileniz ve topluluğunuz için arzu ettiğiniz
bereketli ve sağlıklı sisteme nasıl dönüştürebileceğinizi merak ediyorsanız
okumaya başlayın.

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
© 2010, 2016 Ecology Action
Çeviren: İlknur Urkun Kelso
Düzelti: Sezgin Sarı

Kitabı tam ekran okumak veya indirmek için linki ziyaret edebilir. Ya da hemen aşağıda EkoHarita üzerinden kitabı okuyabilirsiniz.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla