Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği

Özellikle son 50 yılda tüm dünyada tırmanmış olan tüketim anlayışı, israf ve çevre duyarsızlığı yedi-sekiz milyar insana ev sahipliği yapan gezegenimiz için sürdürülebilir bir yöntem değildir. Bu gezegeni yok etmeden binlerce yıl devam edecek sürdürülebilir bir medeniyet oluşturmak zorundayız. Bunun için kahramanlara yada liderlere gerek yok Toprak, Tarım, Biyoçeşitlilik, Enerji, Su ve Doğal Kaynak yönetimi konusunda duyarlı insanların sayısı ne kadar artarsa, umudumuz o kadar artabilir. Biz kendi adımıza Masanobu Fukuoka’yı örnek alarak; “Doğa ile mücadele etmemeyi” benimsedik. 2012 yılından bu yana toprağı traktörle sürmüyoruz, kimyasal ilaç ve gübre kullanmıyoruz, yaprak döken ve dökmeyen ağaçları ve azot bağlayıcı türleri bir arada tutuyoruz, biyoçeşitliliği olabildiğince korumaya çalışıyor minimum enerji ve su kullanmaya özen gösteriyoruz. Karaburun’da 25 dönüm arazi içinde yörenin florasına uygun nar, zeytin, incir, asma, iğde, akasya ve nergis ağırlıklı olmak üzere bini aşkın ağaç diktik. Yaprak döken ve dökmeyeni birlikte tutmamızın nedeni ise zararlı böceklerin doğal düşmanlarının da yaşayabileceği ortam olsun. Birşey dikmeyeceksen sökme felsefesiyle devam ediyoruz. Sürekli gözlüyoruz, öğreniyoruz, yetiştiriyoruz ve hasat ediyoruz.

  

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest