🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Kent ve Ekoloji Araştırmaları için İnternetten Kamusal Veriye Ulaşma Rehberi

Elif İnce

“Bu rehber, internet üzerinden yaşadığı yerle ilgili bilgiye erişmek isteyen yurttaşların ve ekoloji, kent gibi konulara merak duyan ve araştırma yapan, yapmak isteyen herkesin işini kolaylaştırmak için hazırlandı.

İnternette devlet kurumlarına ait, kamuya açık ve içinde arama yapılabilen birçok veri tabanı mevcut. Gazeteci Elif İnce’nin hazırladığı rehberde, bildiğimiz, kullandığımız (ve bazılarını da rehberi hazırlarken soruşturup öğrendiğimiz) dijital kaynakları 28 başlık altında inceledik ve hangi veriye nasıl ulaşılabileceğini adım adım anlatmaya çalıştık.

Bu rehberde anlatılan kaynakları kullanarak örneğin, bir şirketin ortaklarını ve sermayesini, bir ihalenin hangi şirkete ne kadar tutara verildiğini, bir termik santralin lisans başvurusunun durumunu, yaşadığınız ilin güncel hava kalitesi değerlerini, belediyenizin neye bütçe ayırdığını, civarınızdaki korunan doğal alanlar ve tescilli kültür varlıklarını, hatta en yakınınızdaki anıt ağacın yerini, yaşını ve türünü öğrenmek mümkün. 

Bu verilerin neredeyse hepsine herhangi bir kayıt işlemi yapmadan erişilebiliyor.

Kamusal kaynaklara ek olarak, uydu görsellerine ulaşabileceğiniz üç özel kaynağı da (Google Earth, Forest Watch, Light Pollution Map) inceledik.

Kaynakları 2019 Ocak itibarıyla kullanmayı denedik, çalışmayan, çok sık hata veren veya az veri içeren kaynaklara yer vermedik. Eklediğimiz kaynakların da zor kullanılan ve geliştirilebilecek unsurlarına kısaca değindik.

Rehberin dijital versiyonunda kaynakları, metnin içindeki bağlantılara (link) tıklayarak açmak mümkün. Ancak site adresleri sıklıkla değiştiği için kurumların ana sayfasından kaynaklara nasıl erişilebileceği de anlatıldı. 

Devletlerin, kurumların bilgiye erişimi kısıtlamaya çalışması, hiçbir veriye ulaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Kamusal veri kaynaklarını, bilgiye ulaşma yollarını ve haklarımızı bilmek, bunları kullanmak ve geliştirilmesini talep etmek, kurumlar üzerinde bu yönde baskı oluşturmak önemli. 

Örneğin belediyelerin internet sitelerinde sundukları veri arasında ciddi fark var – bazılarında güncel imar bilgileri, imar planları, belediye meclisi kararları ve ihale ilanları gibi bilgiler paylaşılırken diğerlerinde paylaşılmıyor. Herkes kendi belediyesinden bu bilgilerin internet üzerinden güncel ve kolayca erişilir şekilde sunulmasını talep edebilir.

Keyifli keşifler, araştırmalar!”

Hazırlayan: Elif İnce
Yayınlayan: Ekoloji Kolektifi Derneği
Basım Tarihi: Mayıs, 2019, 1. Baskı
Baskı-Cilt: Sena Ofset Ambalaj Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.
Şti. Maltepe Mh. Litros Yolu Sk. No: 2 Matbaa Sitesi Sertifika
no: 12064 B Blok K: 6 N: 4 NB 7-9-11 E Blok K: 6 N: 4 NE20
Topkapı Bayrampaşa / İstanbul
Tasarım: Okay Karadayılar, Onagöre
Kategori: Ekoloji, Hukuk
ISBN: 978-605-81339-9-0
e.ISBN: 978-605-83799-0-9

Elif İnce
Gazeteci. Kent ve ekoloji haberleri TMMOB Mimarlar Odası,
Şehir Plancıları Odası, Halkevleri ve Çağdaş Gazeteciler Derneği
tarafından ödüle değer görüldü. 2010-2014 arasında
Radikal gazetesinde muhabir olarak çalıştı. Brown Üniversitesi
ve Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu mezunu.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla