🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Kompost Rehberi

Hazırlayan: Emre Rona
Editör: Oya Ayman
Danışman: Prof. Dr. İbrahim Ortaş
Katkıda Bulunanlar: Melis Rona,
Duygu Kayadelen, Gül Gamze Özkan
Çizim ve Grafikler: Enis Yuğnak
Tasarım ve Uygulama: Nur Ayman

Buğday Derneği’nin yürüttüğü ‘Tarımsal Atıklardan Kompost Gübre Yapımı’ Projesi kapsamında hazırlanan Kompost Rehberi’ni artık online olarak okuyabilirsiniz.

Yaşam dönüşümdür. Kompost da bu dönüşümün en kritik aşamalarından biri. Buğday Derneği’nin hazırladığı Kompost Rehberi, kompost ile ilgili tüm sorularınızı aydınlatacak bir kaynak…

Yoğun badem ve zeytin çiftçiliği yapılan Datça yöresi, coğrafi yapısı ve çiftçilik uygulamaları nedeniyle verimli toprağını büyük ölçüde kaybetmiş, konumu nedeniyle de zirai ürünlere ulaşımın pahalı olduğu bir bölge. Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurmayı amaçlayan ‘Tarımsal Atıklardan Kompost Gübre Elde Edilmesi Projesi’, hem biyolojik tarımsal atıkları değerlendirmeyi, hem de çiftçilerin organik gübre satın alma ihtiyacını azaltmayı hedeflemiştir.

Türkiye, yoğun erozyon tehdidiyle karşı karşıya, su kıtlığı sınırında olan kritik bir coğrafyadır. Bu nedenlerle, organik atıkları doğal toprak oluşum süreçlerine benzer şekilde dönüştüren kompost uygulamaları, kentlerdeki yoğun tüketimin organik çöplerini faydalı bir şekilde dönüştürmekle birlikte, ekonomik olarak faydalı bir ürün haline getirebilir.

2016’da tamamlanan proje kapsamında, Datça’daki Sındı Köyü organik zeytin ve badem çiftçilerine bir dal öğütme makinesi hibe edilmiş, eğitimler düzenlenmiş, proje sürecini özetleyen bir kısa film ve kompost yöntemlerini anlatan bir de rehber kitapçık hazırlanmıştır.

Kitapçığın amacı, proje çıktılarının mükün olduğu kadar fazla sayıda insana ulaştırmanın yanı sıra, herkesin evinde, bahçesinde uygulayabileceği pratik kompost yöntemlerini de okuyuculara mümkün olduğunca detaylı biçimde vermektir.

Rehber iki ana bölümden oluşuyor; ilk bölümde toprak yapısı, oluşumu, biyolojisi ve kaybı hakkında verilen bilgiler, daha sonraki bölümde anlatılan kompost yöntemlerinin sağlayacağı yararın anlaşılması açısından önemli. Bir yandan üretim yapılırken, öte yandan topraktaki biyolojik çeşitlilik ve zenginliğin korunması ve artmasını sağlayan bu uygulamalar, bireysel veya mahalle ölçeğinde, kentsel veya kırsal koşullara uyarlanabilir. HerkesBelediyeler ölçeğinde ise daha merkezileşmiş bir sisteme uygun büyük yatırımlar yapmak gerekmektedir. Bölgesel bir biyolojik atık yönetim sisteminin sağlığı ve verimi için küçük ve büyük ölçekli girişimlerin bir arada yürümesi de oldukça önemlidir; atıkları azaltarak çeşitli üretim sistemlerini kentlere geri getirmek, tüketimin zararını azaltır.

Sağlıklı Toprak ve Sağlıklı Bitkiler İçin KompostRehberini  tam ekran okumak veya indirmek için linki ziyaret edebilir ya da hemen aşağıda EkoHarita üzerinden kitabı okuyabilirsiniz.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla