Haberler

 1. Yüksek Polifenollü Zeytinyağı
  Kaynak: Metebey Zeytin Çiftliği Yayın tarihi: 1 year ago
 2. KEKİK SUYU
  Kaynak: Metebey Zeytin Çiftliği Yayın tarihi: 2 years ago
 3. Beyni Güçlendiren 7 Süper Besin
  Kaynak: Metebey Zeytin Çiftliği Yayın tarihi: 2 years ago
 4. Zeytin Yaprağı Çayı Nedir, Nasıl İçilir?
  Kaynak: Metebey Zeytin Çiftliği Yayın tarihi: 3 years ago
 5. Evde Probiyotik Yeşil Zeytin Kurulumu
  Kaynak: Metebey Zeytin Çiftliği Yayın tarihi: 3 years ago

Metebey Zeytin Çiftliği

Zeytinliğimiz, Ege ve Akdeniz’in birleştiği Güney Ege yamaçlarında, Bafa gölü manzaralı, şehirden uzak bir yerleşim yeri olan Şenköy’dedir. Zeytin ağaçlarımız nesiller boyu geleneksel yöntemlerle yetiştirilip, toprak doğal yollarla beslenmiştir. Biz de bu geleneği devam ettirerek zeytinliklerimizde organik tarım standartlarına uygun üretim yapmaktayız. Üretim safhasında zararlılarla mücadelemizi kimyasal yollara başvurmadan, biyolojik, biyoteknik ve mekanik yöntemler ile sağlıyoruz. Zeytincilik kültürünü yaşayan ve gelecek nesillere de aktarma misyonu taşıyan bir marka olarak, toprağın verimliliğini organik maddeler ile sağlayıp, doğal ekolojik dengeyi koruyarak üretim yapıyoruz. Organik tarıma inanıyor, geleceğimiz için bunu destekliyoruz.

Zeytin ağaçlarımızın geneli, doğal olarak zeytin çekirdeğinden yetişen deliceden oluşmuştur. Deliceleri aşılayarak memecik cinsine döndürürüz. Nisan ayında çiçeklenmeye başlayan ağaçlarımız Kasım ayıyla birlikte Ege ve Akdeniz’den gelen esintiler ve sonbahar yağmurlarıyla olgunlaşır. Zeytin meyvesinin tat yoğunluğunun hat safhada olduğu dönemde zeytinlerimiz toplanır.
Şenköy bir Yörük köyüdür, kuruluş tarihi bilinmemektedir. Eskilerde hayvancılıkla geçinirmişiz. Köyümüzde yaşı tam olarak bilinmeyen kendiliğinden yetişmiş asırlık zeytin ağaçları vardır. Dedelerimiz eksiden beri zeytinyağını yemeklik olarak kendinlerine kadar çıkarırmış, ticareti yapılmıyormuş. 1940 lı yıllarda çıkan çok büyük bir yangınla ormanların çoğu yanınca, köy halkı da bu boş verimli arazilere zeytin dikerek zeytincilikten geçinmeye başlamış.

Bilinen tarihe göre büyük büyük dedelerim Mustafa ve Şakir Mete geleneksel yöntemler ile kendiliğinden çıkan deliceleri memecik cinsine aşılayarak kendi yemeklik zeytinini çıkarmaktalarmış. Şakir dedem asker olarak 9 yıl savaştıktan sonra Şenköy’e geri dönmüş. Fazla yaşayamamış ve genç yaşta ölmüş. 4 yaşında yalnız kalan Muhittin Mete dedem zeytinliklerimizi büyütmeye odaklanmış . Babaannemin anlattığına göre gündüzleri kireç ocaklarında çalışan dedem geceleri babaannemin tuttuğu gemici feneri ışığında dikmiş çoğu zeytin ağacımızı. Tam bir doğa aşığı olan babam Şakir Mete dedelerimizin bize bıraktığı bu mirası koruyarak, geliştirmiştir. Organik üretim sertifikasını alarak zaten yıllardır en doğal yollarla organik olarak yetiştirdiğimiz zeytinlerimizin doğallığını belgelenmiş ve en iyi zeytinyağını üretmek için çalışmaktadır. Kardeşim Meltem ve ben beşinci kuşağız. Ege Üniversitesi , kimya bölümünden 2010 senesinde mezun oldum ve bu süreçte farklı alanlarda çalışırken markamın alt yapısını hazırladım. Zeytinyağına olan inancımızla Metebey markasını oluşturduk çünkü zeytinyağı aslında yağ değil meyvesi sıkılarak elde edilen bir doğa mucizesidir. Meyve suyu gibi bile içilebilir. Zeytinyağına yeni bir bakış açısı getirmek istiyorum.

2014 yılında yağımızın en iyi yağ olduğuna inanan annem Türceyin Mete her sene Milas’ta düzenlenen zeytinyağı yarışmasına katılmamıza vesile oldu.
Katıldığımız ilk etkinlik olan 5. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında düzenlenen yarışmada birinci olarak ‘En Kaliteli Zeytinyağı Ödülü’nü aldığımızda başladı Metebey’in hikayesi. Şenköy Memecik zeytinyağını dünyaya tanıtmak için yola çıktık. Babam Şakir Mete en iyi zeytinyağını elde etmek için kolları sıvadı. Arkadaşım Figen Yıldız, Metebey markasının art direktörlüğünü yaptı. Ben de bu özel sıvıyı sizlerle buluşturabilmek için çalışmaya başladım. Daha birçok arkadaşımız bizi bu yolda destekledi.

Metebey organik sızma zeytinyağı %100 Milas Memecik zeytinden elde edilmiş premium kalite bir yağdır. Koyu yeşilimsi sarı renkte olup, orta-yoğun meyvemsi tatta, turunç, portakal, badem ve defne aromalarının eşlik ettiği zengin duyusal özelliklere sahiptir. Yoğun antioksidan bileşenler genizde keskin olmayan, hafif yanma hissi uyandırır. Damağı yormayan hafif bir acısı vardır.

 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest