MoniBOSTAN

MoniBOSTAN
Bala’da bulunan arazimizde çoğunluğu badem ağacı olan çeşitli meyve ağaçlarından oluşan 3.500 ağaçlık bir çiftlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tavuklar, kazlar, koyunlar, kedi, köpek ve tabiki şehir yaşamından kaçabildiğimiz zamanlarda da bizler birlikte bir yaşam sürüyoruz. Etrafta kullanılmaya devam edilen tarım ilaçları ve kimyasal gübreler dolayısı ile çok zorlandığımız zamanlar olsa da doğanın dengesine güveniyor ve doğaya rağmen değil, doğa ile birlikte üretim yapmaya çalışıyoruz. Çeşitli kapalı ve açık alanlarda gerçekleştirdiğimiz sebze üretim denemelerinde oldukça yüz güldüren, en önemlisi de sağlıklı olduğundan emin olduğumuz sonuçlar elde ettik. Bu sene de sebze üretim alanlarımızı daha da artırarak hem biyoçeşitliliği artırmış, hem de zararlılara karşı mücadelede daha fazla dost bitki edinmiş olacağız.
Gölbaşı’nda bulunan ve 2019 yılında edindiğimiz, yıllardır buğday tarımı yapılan arazimizde ise toprak iyileştirmesi için baklagil ekerek toprağımızın organik madde ve azot oranını arttırdık. Sonra etrafına Ankara’da yetişebilecek yüzlerce meyve ağacı ve yine Ankara bozkırında yetişebilen çeşitli yüzlerce ağaç diktik, dikmeye de devam ediyoruz. Şimdi arazi üzerinde 1000 m2 bir sebze serası 40 m2 fide yetiştirme serası kuruyor ve açık sebze alanları oluşturduk. Seneye onlarca sebze adası yer alacak olan MoniBostan da, hem ülkelere göre çeşit çeşit ata tohumların yetiştirileceği hem de insanlara tahsis edilip dileyenin kendi denemelerini yapabileceği adalar olacak. Bu sene dilerseniz serada yetiştirilen ürünlerden alabilecek, dilerseniz de gelip bizimle üretimin içinde yer alabileceksiniz. Kampüsümüzde çocuklarımız ile birlikte kamplar da düzenleyeceğiz, büyük küçük atölyeler de düzenleyeceğiz. Bir gün zorunda kalmayı beklemeden neden kendi gıdamızı yetiştirmeyelim?
İyi, temiz, adil, güvenli ve sağlıklı gıda herkes için ULAŞILABİLİR OLMALI!!!
Tarım, toprak, hibrit, zehir, pestisit, gdo, ata tohumu, ekoloji, permakültür…… kavramlar hakkında kafamız mı karışık?
GELİN BİRLİKTE ÖĞRENELİM!
Kendimiz ve çocuklarımıza sağlıklı ve temiz gıda mı yedirmek istiyoruz?
GELİN BİRLİKTE ÜRETELİM!
Ne satın aldığımızı, ne yediğimizi bilmek mi istiyoruz?
GELİN BİRLİKTE DENETLEYELİM
MoniBostan’da Birlikte Öğreneceğiz, Birlikte Üreteceğiz, Birlikte Denetleyeceğiz.

 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest