Noksan Ev (The Absent House)

2013 – ABD, Porto Riko, İsviçre

“Karayipli bir tasarımcı, 30 yıl önce yeşil mimariye öncülük etti ve bugün de iklim değişimine elektrik ve su bağlantısından bağımsız çatısız bir ev, tekerlekli bir mikro-eko-ev, taslak halinde sürdürülebilir bir konut, bir paraşüt-konut ve güneş enerjili araba gibi sürdürülebilir yapılarla karşı duruyor. Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyesi mimar Fernando Abruña Charneco, 1970’lerde bu tasarımları yapmaya başladığında çoğu insan, konut yapımında doğayı ön plana koyduğu için ona “çatlak” dedi;  onun bu uygulamaları, daha sonra sürdürülebilir yeşil mimari olarak tanımlandı. “Daha az ile daha çok yapma” anlayışı, ona çıraklığını yaptığı akıl hocası, Jeodezik Kubbe’nin mucidi R. Buckminster Fuller’den miras kalmış. İklim değişikliği ve onun yol açacağı kıyamet senaryolarında, Noksan Ev, gezegeni gelecek nesiller için korurken, sürdürebilir bir şekilde yaşayabileceğimizi de söyleyen, ihtiyaç duyduğumuz o umut dolu ve etkin mesajı veriyor.”

 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest