Sat-su-ma Studio

Ben Özge Horasan, sat-su-ma markasının kurucusu, tasarımcısı ve doğal boyamacısıyım. 2013 yılından beri doğal malzemeler ve boyalar ile çalışıyorum. Üniversite eğitimimi biyoloji üzerine aldım ve bitki biyolojisi yüksek lisansı yaptım. Ardından, bu bilimsel bakış açısı ve artık kenara itilmek istemeyen yaratıcı yanımı birleştirerek, bitkilerle kumaş boyama denemeleri yapmaya başladım. Evin mutfağında başlayan serüven, tekniğimi geliştirdikçe sat-su-ma markasına evrildi.

Doğal boyalar ile yaptıklarımı ürün olarak sunmaya başladıktan bir süre sonra, doğal boyama sürecinin nasıl olduğu ve nerede görülebileceği ile ilgili sorular almaya başladım. Kendime ait bir yer ihtiyacı doğdu. Orada mı olsam, yoksa burada mı denemelerimin ardından 2017 sonbaharından beri Eski Datça’daki stüdyomdayım: sat-su-ma studio.
Klasik Ege mimarisine sahip, geniş bir bahçe içindeki bu tek katlı minik taş evde hem üretim yapıyor, hem ürünlerimi sergiliyor, hem de doğal boyalar ile uygulanabilecek teknikler hakkında eğitimler vermeye devam ediyorum.

Eğitimlerde tekniğin temellerine kadar inip, sonrasında yapılacak uygulamalar için ilham verecek tüm ayrıntılara temas etmeye özen gösteriyorum. Karmaşık işlemleri sadeleştiriyor, ancak bu işin bir zanaat olduğu, zaman ve emek istediği gerçeğini değiştirmeye çalışmıyorum. Çünkü bence ihtiyacımız olan tam da bunu hatırlamak: Yavaşlamak, odaklanmak ve emek vermek.
sat-su-ma studio’da her şey bunun etrafında var oluyor.

Açıkçası ben çok fark etmiyorum ama, burada vakit geçirenler zamanın yavaş ilerlediğini, günlerin daha uzun olduğunu ve bir gün içerisinde çok daha fazla şey yapılabildiğini iddia ediyorlar. Ben de diyorum ki, evet, belki de bu konuda küçük sırlarım vardır.

Görüşmek üzere!

  

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest