🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Tohumun Rüyası

Nalan Özdemir EREM – Sahar BARDAİE

Tohum yaşamın kaynağıdır. Bir tohumun filizlenip topraktan başını uzatmasını ve zamanla büyümesini izleyen çocuk, yaşamdaki en büyük mucizeye tanıklık eder. “Tohumun Rüyası”, bu mucizeyi şiirsel bir dil ve görsellerle bir anlatıyor.

IBBY Avrupa (International Board on Books for Young People, Europe) tarafından 2014 Türkiye’den En İyi 10 Kitap Seçkisi arasında yer almıştır.

Basında Çıkanlar:
(…) İki katmanda önemli bir mesajı var kitabın. Bir defa tohumun gelişim aşamalarını bilimden ayrılmadan anlatıyor. Somut algılama evresinde olan okul öncesi çocuklarına kitabı dinledikten /okuduktan sonra bizzat gerçekleştirebilecekleri bir etkinlik için tohum sunuyor ve atalık tohumlarımıza sahip çıkmanın bilincini yaratıyor.
İkinci katmanda güven verici bir alt metin var. Her çocuğun hatta bireyin gün gelip sorduğu “ben kimim?” sorusuna yanıt veriyor, bekle, bu yeryüzünde senin de bir yerin var, bu insanlık ormanında sen de bir ağaç olacaksın ve şairin dediği gibi “bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine” yaşayacaksın diyor. 3 – 8 yaş arasına uygun olan bu kitabın her yuva ve her ilkokulda olması gerek (…)
Ayfer Gürdal Ünal Dünya Kitap

“Tohumun Rüyası enfes bir dönüşüm öyküsü. Metin kısacık resimler etkileyici. Bir tohumun toprağın sıcacık koynunda başlayan macerası daha güzel anlatılamazdı. Kitabın geri dönüşümlü kağıttan üretilmiş olması da sözü edilmesi gereken bir özellik. “
Bir Dolap Kitap

“Küçük bir çocuk gibi doğaya doğan tohumun bitmek tükenmek bilmez sorularına her sayfada doğanın br parçasının verdiği cevaplarla ilerleyen kitap soruya göre form değiştiren yazılarla, renkgarenk sayfaları daha eğlenceli kılıyor. Tohumun Rüyası, Sarıgaga Yayınları’nın az ve öz kitaplarında görmeye alışık olduğumuz derin düşünceler dünyasına balıklama dalış yaptırıyor bize.
Agos Gazetesi – Ezgi Berk

(…) Hikaye bizlere unuttuklarımızı hatırlamamız için yardımcı olur iken, çocuklara tohumun yolculuğu ile ilk defa karşılaşma şansı veriyor. Yolculuk boyunca, tohumun yanısıra toprak, rüzgar, yağmur, zaman, ay, güneş, kuşlar, ağaç, yaprak, yeryüzü gibi birçok kavram ile karşılaşıyor insan. Ama ne yazık ki, bu kavramlara ne kadar yakın ve aslında ne kadar uzak olduğunu tekrar hatırlıyor. Sade dili çocuklarımıza bu yolculuğu tarif edebilmemiz için çok güzel bir yol oluşturuyor.

Kitabın hikayesi kadar resimlendirmesi de kuvvetli. Suluboya ve baskı tekniklerine benzer bir teknik ile resmedilmiş. Elinize aldığınızda sizin için özel olarak yapılmış hissini veriyor. Resmedilme tekniğinin net olmaması bana doğayı ve etrafımızdaki herşeyin birbiri ile akışkan bir bağ içinde olduğunu hatırlattı.

Son olarak, her kitap ile birlikte bir miktar Kavılca Buğdayı (Kars) tohumu hediye ediliyor. Anladığım kadarı ile Türkiye’deki en eski tohumlardan bir tanesiymiş. Ne kadar ince bir düşünce…

Yayınevi: Sarıgaga
ISBN: 9786056238055
İlk Baskı Yılı : 2014
Sayfa Sayısı : 36


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla