🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Türkiye’de Çevre Düzeni Planlamasında Enerji Politikaları

Hatice Kurşuncu, Fevzi Özlüer

Enerji, her türlü toplumsal gelişmenin, içinde yaşadığımız uygarlık biçiminin başat ve olmazsa olmaz metası haline gelmiştir. Bir üretim aracı olduğu kadar bir tüketim malıdır da. Bu nedenle bir toplumun yaşam biçimi ile enerji üretim biçimleri arasında sıkı bir ilişki vardır. Enerjinin nasıl üretileceği sorunu, nasıl bir yaşam kurulacağı sorunu ile birebir ilişkilidir. Türkiye’nin enerji politikasının nasıl biçimlendiği sorusuna cevap aradığımız bu çalışmada Türkiye planlama sisteminin kalkınma planlarından sonraki adımı olan çevre düzeni planlarını inceledik. Türkiye’de hazırlanan planlarda enerji konusu ve iklim adaleti perspektifi eksik bırakılmış bir alandır. Oysa çevre düzeni planları enerji yatırımlarının mekânsal ölçekte yer seçimi kriterlerini gösteren birer hukuksal belge olmanın dışında, enerji üretimi ve tüketiminin toplumsal ve ekolojik maliyetlerinin hesaplanması ve iklim değişikliği konularında daha öngörülebilir hedefler belirlenmesi açısından önemli olanaklar sunabilir.

Yazarlar: Hatice Kurşuncu, Fevzi Özlüer
Editör: Gökhan Bilgihan
Yayınlayan: Ekoloji Kolektifi Derneği
Basım Tarihi: Kasım, 2016, 1. Baskı
Tasarım: Ahmet M. Öğüt
ISBN: 978-605-83799-8-5


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla