🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Haberler


YABANİ TARIM

“Hiçbir Şey Yapma” Hareketi
Maddeci kültürümüzün saldırganca yayılma devrinin sonu geldi ve birleşmeye, kavuşmaya dayalı yeni bir “hiçbir şey yapma” çağı başlamakta. İnsan, karmakarışıklık ve boş çabaların çılgınlığı içinde koşturur dururken daha da zayıf ve güçsüz düşmemek için, yeni bir yaşam şekli ile doğayla birlik düşüncesini temel alan ruhsal bir kültür oluşturmakta acele etmeli.
İnsanın doğaya geri dönüp bir ağacın ya da bir ot parçasının özünü anlamaya çalışırken, insanlığın biriktirdiği bilgiye hiç ihtiyacı olmayacak. Planlar, tasarımlar ve çaba olmaksızın doğayla âhenk içinde yaşamak yetecektir. İnsan zekâsının yarattığı sahte doğa imgesinden kurtulmanın yegâne yolu bağımsızlaşmak ve kusursuz doğal âleme dönmeyi içtenlikle dilemektir. Hayır, gereken niyaz ve yakarma dahi değil, endişe ve arzulardan uzak olarak toprağı ekip biçmek yeterli.
Eylemsizlik üzerine kurulu insanlığı ve toplumu oluşturabilmesi için, insanın, geçmişte tüm yaptıklarını gözden geçirmesi, içinde yaşadığı topluma ve kendine nüfuz etmiş yanlış görüş ve kavramlardan birer birer kurtulması gerekir. “Hiçbir şey yapma” hareketi tümüyle budur.
Doğal tarım bu hareketin bir kolu olarak görülebilir. İnsan bilgisi ve çabası sınır tanımadan genişleyip büyüyerek daha karmaşık ve zararlı hâle geliyor. Bu genişlemeyi sona erdirip bilgi ve çabalarımızı azaltmaya, basitleştirmeye ve bütünleştirmeye ihtiyacımız var. Doğa kurallarına uygun olan budur. Doğal tarım, tarım tekniklerinde yapılacak bir devrimden çok daha fazlasıdır. Bir ruhsal hareketin, insanın yaşam şeklini değiştiren bir devrimin pratikteki temelidir.
Masanobu Fukuoka – Yabani Tarım
Tarımın manevi yönüne sırt çevrildiği, maddi gelişmelere ve modern yaşamın gerekliliklerine odaklanıldığı bir dönemde; ‘hiçbir şey yapma’ felsefesi, daha az bilgiyle yaşamı sadeleştirmeyi ve bütünleştirmeyi öngörüyor.
“Yavaş yerine hızlı, az yerine fazla; bu gösterişli “gelişim”, toplumun yaklaşmakta olan çöküşüyle doğrudan bağlantılıdır. Bu yalnızca insanı doğadan ayırmaya hizmet etmiştir. İnsanlık, arzularını maddi sahipleniş ve kişisel kazançla tatmin etmekten vazgeçip, bunun yerine manevi farkındalığa doğru ilerlemelidir.”
Yabani Tarım olarak bizler, Masanobu Fukuoka’nın bu gelişmelerden ve bilimsel bilgiden vazgeçerek edindiği farkındalığın izinde, doğayla sezgisel bir iletişim kurularak gerçekleşecek yaşamsal bir dönüşümü savunuyoruz. Fukuoka’nın doğal tarım yöntemini; insanın doğadan ve doğanın sunduğu sade, barışçıl yaşamdan kopması sonucu karşı karşıya kaldığı tüm sorunların temelden çözülmesini sağlayacak en gerçekçi uygulama olarak görüyoruz. Doğanın kendi haline bırakıldığında tüm canlılara yetecek kadar bereketli ve iyileştirici olduğunu göstermiş pek çok örneğe yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.
Ekin Sapı Devrimine hizmet eden, “hiçbir şey yapma” felsefesini ve pratiğini benimseyen bir oluşum olarak, düşüncenin ve dolayısıyla hareketin bütünselliğine inanıyoruz. Doğanın çıkarları doğrultusunda gösterilen tüm çabaların paylaşılmasını, bu sayede mümkün olduğunca çok kişiyle etkileşime geçilmesini amaçlıyoruz. Bu nedenle doğayı dinleyerek hareket eden tüm düşünce ve yöntemleri destekliyoruz.
Doğal tarım yönteminin uygulayıcısı olmanın yanı sıra, bize yol gösteren ve temel aldığımız düşüncelere dair yazıları, katıldığımız ve düzenleyeceğimiz etkinlikleri paylaşmaya devam ediyoruz.

 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla