🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞

Takipleşelim 😉
https://www.facebook.com/ekoharita https://www.facebook.com/groups/ekoharita https://twitter.com/ekoharita https://plus.google.com/+Ekoharita https://www.instagram.com/ekoharita/ https://www.youtube.com/c/Ekoharita https://soundcloud.com/ekoharita https://www.ekoharita.org/wp-content/uploads/2016/02/Soundcloud.png
www.ekoharita.com

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Kerim Alpınar

Tabiattan toplana gelen bitkilerin tarım yoluyla ehlileştirilmeye başlanması insanlık tarihinde önemli bir basamak teşkil ediyor. Belirli bitkilerin bir araya getirilerek büyük ve gösterişli bahçeler kurulması da binlerce yıl öncesine uzanıyor. 20.yüzyılda botanik bahçelerinin yeryüzüne yayıldığını görüyoruz. Bugün dünyada 1800 kadar botanik bahçesi var ve yıllık ziyaretçi sayısı 150 milyon civarında. 2003 yılında temeli atılan ve 2005 yılı baharında açılan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Türkiye’de tıbbi bitkiler için kurulmuş ilk botanik bahçesi. Proje, Belediye ve Dernek tarafından birlikte yürütülüyor.14 dönümlük bir alana sahip olan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi bünyesinde tıp. ziraat, botanik, tıbbi aromatik bitkiler sahalarında uzmanlaşmış danışman ve personel kadrosu ile bahçıvanlar ve yardımcı personelden oluşan bir ekip çalışıyor. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi bugüne kadar yurdun farklı yerlerinde benzer projelerin hayata geçirilmesi için destek verdi. Üniversite enstitü merkez botanik bahçesi belediye park müze, saray gibi birçok kuruma tohum, fide, drog, herbaryum personel ve danışmanlık desteği sağlandı. Ziyaretçiler Bahçeden bitki fidelerini, bitkilerin tıbbi amaçla kullanılan hasat edilmiş kısımlarını, ayrıca uçucu ve sabit yağları temin edebiliyor. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türkiye’de tıbbi bitkilerle ilgili çalışmalar konusunda bir dönüm noktası oluşturuyor. Gelecekte de birçok yeni çalışmaya vereceği ilhamla önemini koruyacak. Elinizdeki kitap, bu projenin verdiği meyvelerden derlenmiş bir sepet niteliğindedir. Ümidimiz, hem Bahçenin kokusunu bir nebze size taşıması, hem de hayatınıza mütevazı bir rehber olarak katkıda bulunmasıdır.

Türkçe 432 s. — 1. Hamur– Ciltli — 14 x 20 cm İstanbul, 2015 ISBN : 9786058598898

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Bizden Haber Al!

Her geçen gün gelişen ve yenilenen içeriğimizden seni haberdar etmek isteriz. Sen de bizimle aynı hisleri paylaşıyorsan kayıt olmayı unutma. ;)

Bültene kayıt oldun. Teşekkürler! Ekoharita sosyal ağına dahil olmak için: http://www.ekoharita.com/kayit-ol/ kullanıcı olarak da kayıt olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Üret, çoğalt, paylaş!

EkoHarita gönüllülerin inisiyatifiyle işleyen sivil bir oluşumdur. Bu oluşumun ve yeni projelerinin devamlılığını desteklemek için sen de destek verebilirsin! Menüde yer alan "🌈ŞİMDİ DESTEK OL!🌱💞" linkine tıklayarak patreon hesabımıza ulaşabilirsin. Doğa yolumuz olsun!

Shares
Araç çubuğuna atla