Toprağın Uyanışı

2021 – Türkiye

BERKAY TUNALI – Director / Cinematographer / Editor

BEGONA RODRIGUEZ RUEDA – Scriptwriter / Pre Researcher

İLKİM İDİL BURSA – Cinematographer / Editor

HİKAYE

Sevgili çiftçiler, size çiftçiliğinizi daha az yakıt, gübre ve su kullanarak daha karlı hale getirebileceğinizi ve aynı zamanda daha az çaba harcayarak kendinize daha fazla zaman ayırabileceğinizi söylesek ne derdiniz?

Değerli tüketiciler, size kimyasal içermeyen, ekonomik, sağlıklı ve lezzetli yiyecekler yiyebileceğinizi söylesek siz ne derdiniz?

Bizlere organik tarımın gerçekten sürdürülebilir olmadığı, geleneksel tarım kadar verimli olmadığı, ayrıca yüksek fiyatlar sebebiyle onu sadece zenginlere hitap ettiği söylenir durulur. Muhtemelen organik tarım veya benzerlerini yapan birini tanıyoruzdur ve onlar üretimlerinden şikayet ediyor olabilirler. Belki de bir noktayı farklı şekilde yapmayı unutmuşlardır: Pulluk ile toprağı sürmeyi bırakmak!

Türk çiftçilerle, konvansiyonel veya ekolojik yönden endişeli çiftçilerle pulluksuz tarım hakkında konuşurken, daha iyi bir üretimin pulluksuz tarım ile olacağı genellikle kafalarına yatmıyor. Yalnızca çok az bir kesim İl Tarım Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün kendi bölgelerindeki (çoğunlukla Konya’da) emekleri sayesinde veya merak ettiklerinden fikirlerini değiştirdi ve pulluksuz tarım sistemini uygulamaya başladı. Bahsettiğimiz sistemin pek çok ismi olabilir ama Türkiye’de en çok kullanılanları: Onarıcı Tarım ve Koruyucu Tarım’dır.

Onarıcı Tarım nedir? Çiftlik borçlarının önüne geçmek; göçü, ormansızlaşmayı, su kıtlığını, su kirliliğini, erozyonu, iklim değişikliğini, biyoçeşitlilik kaybını durdurmak ve çiftlik hayvanlarının yaşam kalitesini iyileştirmek için bir kilit taşı olabilecek çiftçilik sistemiyle ilgili yanıtları araştıran Barbaros ile bu yolculuğa çıkmak ve izlemek için tıklayın.


Alaturca Design /// EkoHarita sunucuları %300 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Beslenmektedir. /// Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları /// Yayın İlkeleri ///

Pin It on Pinterest